Święto Konstytucji 3 maja 1791
Święto Konstytucji 3 maja 1791
W tym roku mija 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. W klasach szóstych bardzo wnikliwie przygotowaliśmy się do jej obchodów. Poznaliśmy historię uchwalenia konstytucji i jej zapisy. Oglądaliśmy pamiątki związane z tym ważnym wydarzeniem. Zwiedzaliśmy wirtualnie Salę Senatorską na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie król Stanisław August Poniatowski dokonał zaprzysiężenia konstytucji. Wiemy, dlaczego na oryginalnym egzemplarzu konstytucji (którego faksymile można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie) widnieje data zapisu postanowień - 5 maja 1791?! Przyglądaliśmy się także dziełu Jana Matejki i już bez pomyłki odpowiemy, kto na obrazie mistrza, trzyma w dłoni Konstytucję 3 maja 1791!
Dla przypomnienia! Konstytucja 3 maja 1791 roku - to pierwszy tego rodzaju dokument w Europie. Zapisano w niej zasady dotyczące funkcjonowania państwa, przyjęto zasadę trójpodziału władzy. W Konstytucji określono władzę królewską, sądowniczą oraz ustawodawcza - zasady działania sejmu (złożonego z izby poselskiej i senatorskiej). Zniesiono liberum veto i ustanowiono głosowanie na sejmie większością głosów. Ważną rolę w pracach nad konstytucja odegrał król Stanisława August Poniatowski i stronnictwo reform, do którego należeli Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki i Adam Kazimierz Czartoryski. Obradom sejmuj przewodniczył marszałek - Stanisław Małachowski.
Mimo, że wkrótce zawiązała się konfederacja targowicka, wsparta wojskową siłą Rosji i dokonał się II rozbiór Polski, a postanowienia konstytucji zostały uchylone, to jest to ważny etap w rozwoju demokracji naszego kraju.
A teraz zobaczcie, jak uczniowie z klas 6 i 7 upamiętnili to ważne, historyczne wydarzenie.