250 rocznica Komisji Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodzony był w tym roku 13 października. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. W tym roku przypadła 250 rocznica powstania pierwszego w Europie ministerstwa edukacji czyli Komisji Edukacji Narodowej. Jego celem była reforma szkolnictwa, zwiększenie liczby placówek oświatowych, a także przygotowanie nowych podręczników – tym miało zająć się Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych. Uczniowie klasy 5a przygotowali przedstawienie, w którym przypomnieli historię powstania Komisji Edukacji Narodowej, znaczenie króla Stanisława Augusta i Hugo Kołłątaja. Kolejne scenki odnosiły się do znaczenia edukacji w czasach zaborów i jej roli w przetrwaniu języka polskiego i tożsamości narodowej. Uczniowie przypomnieli również czasy drugiej wojny światowej i nauczanie na tajnych kompletach. Warto o tych wydarzeniach pamiętać, zwłaszcza, ze niedaleko naszej szkoły (przy ul. Batorego 66) mieściła się w czasie okupacji tajna „Szkoła na Księżycu” prowadzona przez Antoninę Chrzczonowicz i Janusza Włodarskiego.
Ważną częścią apelu były wyróżnienia za prace pedagogiczną W tym roku Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi, otrzymała Pani dyrektor Agnieszka Góra. Natomiast Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymały nauczycielki: Aneta Banaszek, Małgorzata Chuncia, Małgorzata Fornalczyk i Monika Skrzypek. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej i wychowawczej!
Apel uświetniły występy szkolnego zespołu muzycznego i grupy tanecznej. W tej miłej atmosferze był też czas na wyróżnienia i nagrody w konkursie, w którym uczniowie rozpoznawali swoich nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa.